Yesim Ersavaş

BİRAZ AŞK, BİRAZ SEVGİ

“İyi günde, kötü günde, zenginlikte, fakirlikte, hastalıkta, sağlıkta, ölüm bizi ayırana kadar seni sevmeye ve sana değer vermeye yemin ediyorum”

Bu yemini edeli neredeyse 15 yıl olmasına rağmen, her duyduğumda aynı heyecan ve duygusallığı yaşarım.

Aşk mı? Sevgi mi? Hangisi insana bu duyguları yaşatır?

buyuk-askAşk, sürat teknesiyle ve bolca adrenalin yüküyle yol almaktır. Bir süre için sizi uçurur, o heyecan sizi ayakta tutar, ilk başlarda caziptir, ayaklarınızı yerden keser, ancak bir süre sonra sizi yormaya başlar. Sakinlik aramaya başlarsınız. İşte burada sevgi devreye girer, aradığınız dinginliği onda bulursunuz. Sanki durgun bir limana demirlemiş güvenli bir teknenin huzurudur sevgi.
Aşkın içinde tutku, heyecan, inatçılık, gözü karalık, bazen saplantı, bazen de kaybetme korkusu varken, sevgide anlayış, şefkat, bağışlama, fedakarlık ve olduğu gibi kabul etme vardır.

Aşk, hemen gemileri yakabilen, yerinde duramayan afacan bir çocukken; sevgi, empati kurabilir, anlayışlı, saygılı ve olgundur.

Aşk acısı deriz, çünkü aşk kimi zaman acıtır, oysa sevgi mutluluk verir, siz sevgi verirseniz mutluluk alırsınız ve daha çok vermek istersiniz.

Aşk bencildir, bir tek kişiyle yaşanmak ister; oysa sevgi, aynı anda birçok kişiyle, diğer canlılarla da paylaşılsın ister, paylaşıldıkça çoğalır, bitmeyen bir kaynaktır.

Aşk yakar, onun için belki de aşkın rengine alevin kırmızısını yakıştırıyoruz. Sevgi ise ısıtır, güneşin sıcacık içimizi ısıtması gibi bulunduğu mekanı ve kalpleri ısıtır, hayat verir, dokunduğu her canlıyı canlandırır ve mutlu eder, bundan dolayı güneş sarısını yakıştırırım sevginin rengine.

Aşkın yoğunluğu zamanla azalsa da, tükenmez, sevgiyi besler ve canlı tutar.

Bu nedenle ikisi de olmadan olmaz, hem aşkı hem sevgiyi birlikte yaşamalı insan.
Bazen durgun sularda demirlemiş huzurlu teknemden sürat tekneme atlayıp biraz dolaşmak isterim, adrenalin iyi gelir, yüzüme çarpan rüzgar beni canlandırır, zindelik verir. Bolca heyecan ve kalp çarpıntısının ardından sakin sularda beni bekleyen teknemin şefkatli kollarına sığınırım.

Size göre aşk ve sevgi neye benziyorlar, renkleri var mı? Siz onlara hangi anlamları yüklüyorsunuz?

Hayatımda 1 ölçek aşk, 2 ölçek sevgi var, işte benim formülüm bu.

Sizin formülünüz nedir? Kaç ölçek aşk, kaç ölçek sevgi var hayatınızda?

Unutmayın, “İyi günde, kötü günde…”

Aşk ve sevgiyle kalın.

Post a Comment