RESİM GÜNLÜĞÜM

resim-gunlugu-son
“Resim göze seslenir. Ruhun penceresi de gözdür.” Leonardo Da Vinci

2012’nin Ocak ayında, kendim için yıllardır istediğim ve hayal ettiğim resim yapma arzumun üzerine ciddi olarak gitmeye karar verdim. Evet, ciddi olarak diyorum, çünkü çocukluğumdan beri belli aralıklarla resim yapma denemelerim olsa da, hep “daha önemli” işlerin araya girmesi nedeniyle bu çabalarım istediğim yoğunlukta ve tatmin edici değildi. Ancak bu sefer içimde inanılmaz bir arzuyla bu işin tekniğini öğrenmek ve içimde keşfedilmeyi bekleyen yeteneğimi ortaya çıkarmak istiyordum. Bu isteğim yıllarca kozada aydınlığa çıkmayı bekleyen bir kelebek gibi saklı kalmıştı, artık o kelebek sabırsızca kozasından çıkmak istiyordu ve ben de ona yardım edecektim. Bu kelebeğin doğuşu ve benim yeteneğimi keşfetmem, uzun yıllar yanı başımda duran, ancak varlığından habersiz olduğum değerli bir hediyenin bulunması gibi olmuştu. Resim, hayatıma merak, neşe, canlılık ve renk getirdi. Çocukluğumda, heyecan, coşku ve özgürlük hissi verdiği için bisiklete binmeye bayılır, selenin üstündeyken zamanın nasıl geçtiğini unuturdum. Uzun yıllar sonra bu duyguları resim yaparken tekrar yaşadım ve bu bana müthiş bir keyif verdi. Resim yaptıkça, resmin hayatın tüm gerçeklerini barındırdığını keşfetmeye başladım. Etrafımı bakarak değil, görerek daha yakından incelemeye başladım.

Çimenin yeşili ile ağacın yeşilinin aynı olmadığını, hatta bir kiraz ağacının yaprağı ile bir limon ağacının yaprağının ne kadar farklı boyut ve renklere sahip olduğunu gördüm. Bir çileğin kırmızısı ile bir narın kırmızısı arasında ne kadar çok renk tonu olduğunu fark ettim. Her gün içinde yaşadığım bahçemi daha yakından incelemeye, çiçekleri, böcekleri, kısacası misafirim olan tüm canlıları daha detaylı keşfetmeye ve gözlemlemeye başladım. Resmin bana kazandırdığı bu farkındalık, yazdığım yazılarıma da yansıdı ve gözlemlerimi aktararak yazmak bana daha çok keyif vermeye başladı. Artık yaşamımın içinde daha sık frene basıp, çevremde olup biteni daha fazla görebiliyorum ve anı yaşıyorum.

Bu sayfada çoğunlukla, orijinalleri daha önce farklı ressamlar tarafından çalışılmış, benim gelişim yolculuğumda kendimce yorumlayarak yaptığım resimleri görmektesiniz.

Yaşamın içinde keşfedilecek o kadar çok renk, resme yansıtılacak o kadar çok mucize var ki, yeter ki doğru yöne bakmayı bilelim.

Şimdi izninizle yarım kalan resmime geri dönmek istiyorum. Yakında tekrar görüşmek üzere…

Sevgilerimle

YEŞİM ERSAVAŞ

RESİMLER İÇİN TIKLAYIN!

resimgunlugum1 resimgunlugum2