POZİTİF DÜŞÜN! POZİTİF YAŞA!

pozitif-dusunce-2Düşüncelerin ve isteklerin gücünü yadsıyamayız.

Size bununla ilgili gerçek bir hikaye anlatmak istiyorum.

Yıllarca uğraşmalarına rağmen bir türlü çocuk sahibi olamayan bir çiftten bahsetmek istiyorum. Çift, tüm uğraşlardan ve tüp bebek denemelerinin de başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra hayata iyice küsmüştür. Neredeyse boşanma noktasına gelen bu çift, son bir kere daha tüp bebek uygulamasını denemeye karar verir.

Bir süre sonra mutlu haber gelir, kadın hamiledir, üstelik ikiz bebeklere! Çiftimiz hem şaşkın hem mutludur, bir süre sonra bebeklerin cinsiyetleri de belli olmuştur. İki kız bebek yoldadır. Kadının birden yüzü düşer, yakın arkadaşlarına dert yanar: “Keşke 1 tanesi erkek olsaydı, ben erkek bebekleri severim, hep oğlum olsun istemiştim, üstelik ismini bile hazırlamıştım. Ben şimdi 2 kız çocukla ne yapacağım?” Arkadaşları kadını teselli etmeye çalışsa da, kadın hamileliğini bu olumsuz düşünce ve ruh hali içinde geçirir.

Sonra ne mi olur? Erken doğum gerçekleşir ve birkaç gün sonra bebeklerden biri ölür. Diğer bebek küvözde aylarca kalır ve yaşam mücadelesini güçlükle kazanır.

Bu olayda tıbbi gerçekleri yok sayamayız ancak ben size burada konumuz olan pozitif düşünmenin faydaları ya da bu hikayedeki gibi “pozitif düşünmemenin” zararlarından bahsetmek istiyorum. Hikayemizdeki kadın bir şekilde 2 kız çocuk istemediğini dile getirmiş, yani 2 bebekten biri erkek değilse diğerini istemiyorum gibi bir mesajı evrene yollamıştır. Ne acıdır ki, sonuç aynen onun istediği gibi olmuştur aslında.

Ne düşündüğümüz, neyi söylediğimiz hayatımızı şekillendiriyor. O zaman pozitif düşünceler içinde olmak, olumlu cümleler kurmak ne kadar önemli değil mi?

Gelin birkaç olumlu cümle örneği kuralım:

Ben değerliyim.
İyi bir geleceğim var.
İlişkimde çok mutluyum.
Herkes tarafından seviliyorum.
Çok fit ve sağlıklıyım.
Bolluk ve huzur içindeyim.
Yakın çevremle çok iyi anlaşıyorum.

Bunlara benzer cümleleri bir kağıda yazıp görebileceğiniz yerlere asın ve gün içinde sık sık okuyun.

Aklınıza olumsuz cümleler geldiğinde de bunları daha yapıcı olumlu cümlelerle değiştirin. Size işe yarayacak bir teknik önerebilir miyim?

Aklınızdan uzun süredir çıkmayan olumsuz bir düşünceyi bir kağıda yazın, sonra kağıdı mümkün olduğu kadar buruşturun, kağıdı tekrar açtığınızda, üzerindeki olumsuz cümlenin artık eski gücünün kallmadığını, etkisinin zayıfladığını göreceksiniz. Haydi şimdi aynı kağıdı tekrar buruşturun ve çöpe atın, aynı anda bu olumsuz düşünceyi kafanızdan da atın gitsin. Yerine temiz bir kağıda bu düşüncenin tam tersini yazın ve sürekli görebileceğiniz bir yerde tutun.

Bu yöntemle bir süre sonra olumsuz düşünme alışkanlığınızın yerini olumlu düşünme alacaktır ve yaşama daha olumlu tarafından bakmayı öğreneceksiniz. Gün içinde tekrarladığınız bu pozitif cümlelerin sağladığı pozitif düşünceler de olumlu yönde davranış değişikliği geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu davranış değişikliğinin ise hem sizin, hem çevrenizdekilerin hayatına olumlu katkısı olacaktır.

Buradan sizin ilk adımı atmanıza destek olmak istiyorum. Bu amaçla sizin için yan sütunda hazırladığımız bölüme; adınızı, soyadınızı, e-mail adresinizi ve olumlama cümlenizi yazıp, yollarsanız, cümleniz gün içinde sitede görünecek ve size cümlenizi tekrar etmenizi hatırlatacaktır.

Pozitif düşünceler sizinle olsun.